Twins Special - Fight2Win.nl Twins Special - Fight2Win.nl

TWINS SPECIAL

KÆMPEÅND

Twins Special

Twins Special - det ikoniske thailandske mærke til Muay Thai og kickboxing, grundlagt i 1992 og håndlavet i Thailand. Fight2Win er officiel autoriseret forhandler af Twins Special for Benelux og Europa. Læs mere

Siden 1992 mærket i Muay Thai-verdenen

Nedenfor finder du alt om mærket Twins Special, deres produkter og hvorfor topkæmpere verden over stoler på Twins.

Twins Special - Af kampsportsudøvere, for kampsportsudøvere

Twins Special blev grundlagt i 1992 i Thailand og er siden vokset til et af de mest ikoniske mærker inden for Muay Thai og kickboxing i verden. Rekreationalister, amatører og professionelle over hele verden træner og kæmper med Twins udstyr.

Brandets filosofi er lige så enkel som kraftfuld: "Our aim is inspire, impact and protect martial artists around the world." Det afspejles i hvert produkt, som Twins laver – fra boksehandsker og skinnebensbeskyttere til kickbokseshorts og thai pads.

Twins Special står for håndlavet håndværkmaterialer af topkvalitet og fair arbejdsforhold i Thailand. Hvert produkt bliver grundigt testet af topkæmpere – også i det verdenskendte Lumpinee Stadium i Bangkok, hvor Twins har sin egen butik.

Mærket har som en af de få producenter modtaget anerkendelse fra internationale organisationer som Nevada State Athletic CommissionAIBA (Amateur International Boxing Association) og IFMA (International Federation of Muaythai Associations).

Håndlavet i Thailand - hvordan Twins Special laver deres produkter

Alle produkter fra Twins Special bliver håndlavet i Thailand, Muay Thais vugge. Dette er ikke et marketingpåstand, men en grundlæggende del af mærkets identitet - siden grundlæggelsen i 1992.

Twins bruger udelukkende 100% ægte koskind til deres boksehandsker. Læderet har en tykkelse på over 1 millimeter, hvilket sikrer enestående holdbarhed og elasticitet - selv efter mange års intensiv brug. Syningerne er dobbelt syet og hver detalje er omhyggeligt færdiggjort af dygtige håndværkere.

Polstringen består af polyurethanskum med en nøje udvalgt tæthed: blød nok til komfort, fast nok til maksimal beskyttelse under sparring. Det antibakterielle overflade neutraliserer ubehagelige lugte og garanterer friskhed - selv efter de hårdeste træninger.

Twins Special produceres af moderselskabet Twins, som udover hovedmærket også bringer flere subbrands på det internationale marked. Kvalitetskontrollen er grundig: hvert produkt testes under de hårdeste forhold - inklusive den intense varme i Thailand selv.

Det komplette Twins Special sortiment hos Fight2Win

Fight2Win har et af de mest omfattende Twins Special sortimenter i Benelux og Europa på lager - næsten alt er direkte tilgængeligt fra eget lager.

Boksehandsker og træning: Twins boksehandsker - BGVL3, BGVL4, BGVL6, BGVL8, BGN (8 oz til 20 oz), BGLL og FBGVL Fantasy udgaver (12 oz til 16 oz) · Twins sandsækshandsker - TBM model til sandsækstræning · Twins håndpuder - letvægt og ergonomiske · Twins thai pads - benchmark i kickboxing-verdenen · Twins slagpuder

Beskyttere: Twins skinnebensbeskyttere - SGL7 model (XS til XL) · Twins hovedbeskyttere - HGL3 model (S til L) · Twins mavebeskyttere - BP2 og BPLK (med lårbeskyttere) · Twins skridtbeskyttere - G3 stålc coquille

Tøj og tilbehør: Twins kickbokseshorts - TTE og TTBL serier (unisex, S til XXL) · Twins thaibokseshorts · Twins lårbeskyttere · Twins ankelbind · Twins bandager · Twins sportstasker - CBBT 2.0 rygsæk

Komplette sæt: Twins kickboxing-sæt - inklusive BGVL3 eller BGN handsker, SGL7 skinnebensbeskyttere, bandager og tandbeskytter · Twins boksesæt · Twins thaiboksesæt · Kickboxing-sæt til kvinder · Kickboxing-sæt til børn

Twins boksehandsker - vælg den model, der passer til dig

De modeller, som Fight2Win fra Twins Special leverer, er udelukkende 100% læder boksehandsker, alle håndlavede i Thailand. Fight2Win har 6 modeller i sortimentet, hver med sine egne karakteristika:

Twins BGVL3 - Twins' flagskib. Boxing Gloves Velcro Long med perforerede luftventiler i håndfladen, bred lang velcrolukning og mere end 20 ensfarvede farvekombinationer. Fås i 10 til 16 oz. Ideel til sparring, pads og boksepose-træning.

Twins BGVL4 - identisk med BGVL3 men i duo-tone eller triple farvekombinationer for dem, der vil skille sig ud.

Twins BGVL8 - tilpasset model af BGVL3 med en højere polstringsdensitet for ekstra beskyttelse ved hård sparring.

Twins BGN - specielt udviklet til det europæiske marked med ekstra polstring i håndfladen. Ideel til boksning, cardio boksen og kickboxing. Fås fra 8 oz til 20 oz - det bredeste vægtinterval af alle Twins modeller.

Twins BGVL6 - ekstra lang håndledsmanchet med dobbelt kort lukning for maksimal håndledsbeskyttelse.

Twins BGLL - klassisk model med snørelukning for dem, der elsker traditionelle konkurrencehandsker.

Twins FBGVL Fantasy - specialudgaver baseret på BGVL3, med unikke designs inspireret af mytologiske figurer (Dia de Muertos, Yaksha, Barong, Comics). Begrænset tilgængelighed - slå til, når din favoritmodel er der.

Twins Special - egnet til Muay Thai, kickboxing og boksning

Twins Special er først og fremmest det Muay Thai-mærke par excellence - mærket er født i Thailand, og alle produkter er designet til kravene i thaiboksning. Men udstyret fra Twins er lige så velegnet til en bred vifte af kampsport:

Muay Thai og thaiboksning - Twins' hjemsted. Boksehandsker, thai pads, skinnebensbeskyttere og kickbokseshorts er alle optimeret til teknikkerne i Muay Thai: slag, spark, knæ og albuer.

Kickboxing - BGN-handskerne er specifikt udviklet til det europæiske kickboksmarked, hvor flere bokseteknikker anvendes end i klassisk Muay Thai. SGL7 skinnebensbeskyttere og komplette kickboxing-sæt gør Twins til en one-stop-shop for kickboksere.

Boksning - BGVL3 og BGN er fremragende til klassisk boksning.

MMA - Twins' beskyttere og håndpuder bruges også bredt i MMA-træning.

Rekreativt og fitness - de komplette kickboxing-sæt er ideelle til begyndere, der ønsker at starte direkte med A-kvalitets materialer uden at skulle tænke over, hvilke produkter de har brug for.

Twins udstyr er egnet til ældre børn, damer og herrer - fra absolut begynder til professionel mester.

Køb Twins Special hos Fight2Win - officiel autoriseret forhandler

Fight2Win er officiel autoriseret forhandler af Twins Special for Benelux og Europa. Det betyder, at du hos os altid køber 100% originale Twins produkter - direkte fra den officielle distributør, med fuld service.

Vi har solgt Twins Special i over 15 år og har i den tid opbygget en af Europas mest omfattende Twins kollektioner. Næsten hele sortimentet er tilgængeligt direkte fra eget lager - ingen ventetid, ingen restordrer.

Udover vores webshop har vi en fysisk showroom i Nederlandene, hvor du kan se, prøve og sammenligne Twins produkter. Vores medarbejdere er selv aktive i kampsport og giver dig ærlig rådgivning om, hvilken model og vægt der passer bedst til dig.

Twins Special er som en af de få producenter anerkendt af Nevada State Athletic CommissionAIBA og IFMA - og Fight2Win er stedet i Benelux, hvor du får denne anerkendte topkvalitet.

"Vores mål er at inspirere, gøre en forskel og beskytte kampsportsudøvere over hele verden."

Twins Special

UNIKKE EGENSKABER VED TWINS SPECIAL

Overlegen polstring

Den flerlagede, tykke skumfyldning giver fremragende stødabsorbering og beskytter knoerne under træning på boksesæk og sparren.

Fremragende håndledsstøtte

Specielt designet til at give robust støtte og mindske risikoen for skader under for eksempel intensive træningssessioner.

Du kan altid stole på Twins boksehandsker under enhver intens træning.

Håndværksmæssig kvalitet

Fremstillet i Muay Thais hjemland, Thailand, udelukkende med materialer af høj kvalitet og autentiske, holdbare produktionsmetoder.

Behagelig ergonomisk pasform

Twins boksehandsker har en ergonomisk, anatomisk og tætsiddende pasform. Denne behagelige pasform muliggør de naturlige bevægelser, der er nødvendige under intensive træninger.

Alsidighed

Selvom de giver en "pudeagtig" fornemmelse, der er velegnet til sparren, er de også holdbare nok til daglig brug på slagpuder og boksesæk.

Twins Special boksehandsker anbefales på grund af kombinationen af komfort, beskyttelse og holdbarhed.

Unikke og iøjnefaldende designs

Fås i et bredt udvalg af farver og traditionelle, kvalitets- og "smarte" designs.

Twins Special boksehandsker fås i enkle, klassiske farver som sort, hvid og rød, men også i de mest udtryksfulde designs i FBGVL Fantasy-serien.

Twins Special - made in Thailand 12 oz, 14 oz en 16 oz

KÆMPEÅND

TWINS BGVL boksehandsker

SÆRLIGE UDGAVER

TWINS FBGVL FANTASY